مدیریت عمومی واحدهای اقامتی

تعریف عمومی مدیریت

مدیر  فردی است که به طور کلی در تمامی موسسات بازرگانی، خدماتی، تولیدی و … مدیریت کرده و برای اداره کردن آنها به طرز موثر، از منابع مادی و انسانی به نحو احسن استفاده می کند. مدیر هر سازمانی مسئول بهره وری و بازدهی کیفی و کمی کارکنان بوده و منابع انسانی و مادی را به منظور رسیدن به اهداف سازمانی هماهنگ می‌کند. علاوه بر موارد گفته شده به طور کلی مدیریت  تمامی کارها را شخصا و یا از طریق سرپرست های دیگر بر عهده دارد. 

مدیریت عمومی واحد های اقامتی 

اگر بخواهیم که این تعریف را به مدیریت عمومی واحدهای اقامتی تعمیم دهیم می توانیم بگوییم که به طور کلی مدیریت واحدهای اقامتی، مسئولیت انجام و ارائه ی کلیه خدمات و امور مربوط به مکان های اقامتی و هتل ها را بر عهده داشته و همچنین بر ارائه ی خدمات و انجام وظایف کلیه ی بخش های هتل نظارت کرده و در صورت بروز مشکل به آنها رسیدگی می کند.
از آنجایی که مدیران معمولا خدمات و کارها ی کلی را به مدیران و سرپرستان داخلی واگذار می کنند، خودشان نهایتا مسئولیت بررسی و نظارت بر کلیه کارها را برعهده دارند به نحوی که تمامی کارها و ارائه خدمات به نحو احسن انجام شود. در واقع مدیریت واحدهای اقامتی به معنای این است که تمامی کارها و مسائل مربوط به اقامت، رفت و آمد میهمانان، خورد و خوراک، گشت و گذار و همچنین سایر خدمات مربوط به مشتری توسط مدیر نظارت شود تا از انجام درست و اصولی آنها مطمئن شود.

اگر بخواهیم به صورت اختصاصی تر مدیریت واحدهای اقامتی و یا به عبارت دیگر هتلدار ها را تعریف کنیم، می‌توانیم فردی را عنوان کنیم که تمامی مسئولیت ها و امور مربوط به بازاریابی، بودجه، نگهداری و نظافت اقامت گاه ها و  اتاق های هتل را مدیریت می کند. علاوه بر مواردی که عنوان شد مدیران هتل به تمامی تکنیک ها و مهارت های هتلداری و مدیریتی مانند روشهای مدیریت، سیستم‌های مدیریت، چگونگی برقراری ارتباط مناسب با مشتریان، اصول مهمانداری و مدیریت، آشنایی و تسلط دارد. همچنین مدیر هتل مسئولیت نظارت عملیات هایی مانند مدیریت فروش، مدیریت تجاری عملکرد کارکنان هتل، نگهداری از امکانات و وسایل هتل، خدمات مشتریان، رضایت میهمان ها، مدیریت بازاریابی، مدیریت درآمد و خرید، حسابداری و …. را بر عهده  دارد.

البته بایستی به این نکته توجه داشت که وظایف مدیریت و همچنین شرح وظایف آن می تواند با توجه به اندازه و خدمات هتل متغیر باشد.  علاوه بر این ها ممکن است که مدیر هتل به جز نظارت و اداره ی هتل، در ساخت واحد اقامتی سرمایه گذاری کرده و مقداری از سهام هتل را به نام خودش کرده باشد. در این صورت عنوان مدیریت هتل و همچنین سرمایه گذار نیز به آن اطلاق می شود.

علاقمندان به مشاغل مدیریت هتل که درصدد احراز پست مدیریت هستند و یا اینکه سرمایه کافی برای احداث هتل را دارند بایستی به مهارت های تخصصی و دانش این حرفه کاملا مجهز باشند تا بتوانند در این زمینه موفقیت‌های بی نظیری کسب کنند. تمامی این افراد می‌توانند بعد از اینکه که وارد هنرستان شدند در رشته ی مدیریت هتلداری تحصیل کرده و یا اینکه در دانشگاه و آموزشگاه های معتبر رشته مدیریت هتلداری یا مدیریت عمومی واحد های اقامتی را  انتخاب کرده و در این رشته تخصص کسب کنند، اما علاوه بر این می توانند در مرکز آموزش مجازی پارس نیز در دوره مدیرت عمومی واحدهای اقامتی شرکت کرده و بعد از گذراندن دوره موفق به کسب مدرک مدیریت واحدهای اقامتی و یا گواهینامه مدیریت عمومی واحدهای اقامتی شوند. در ادامه با سایت مرکز آموزش مجازی پارس همراه باشید تا مطالب مورد لزوم در این زمینه را فرا بگیرید.

مدیران هتل با توجه به اهمیت شغل هتلداری و مدیریت آن بایستی بتوانند به طور همزمان چندین کار را با هم انجام دهند. در واقع باید قابلیت انجام کارهای مدیریتی و نظارت را در آن واحد داشته باشند و همچنین علاوه بر همه ی اینها بایستی به حوزه های مختلفی مانند بازاریابی، امور مالی، آمار، ارتباطات، ارتباط با مشتری و …اشراف کامل داشته باشند تا بتوانند از عهده ی این مسئولیت مهم بر آیند.

وظایف مدیریت هتل چیست؟

مدیران واحدهای اقامتی و هتل ها به جز مسئولیت های عمومی خودشان، مسئولیت‌های جزئی تری دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  •   تعیین وظایف کارگران و مشخص کردن هر کدام از مسئولیت‌های کارکنان هتل در هر قسمتی
  •   مدیریت و نظارت کامل بر امور هتل 
  •   مشخص کردن بودجه سالانه هتل
  •   تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت کسب و کار 
  •   مشخص کردن استراتژی های کلی  بازاریابی در جهت جذب مشتریان برای هتل
  •  تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی هتل
  •   رسیدگی به نظرات و پیشنهادات مهمان ها 
  •    بررسی و نظارت تمامی دستورالعمل‌های موجود و قوانین در هتل
  •    آموزش مدیریت عمومی واحدهای اقامتی و …

به طور کلی مدیریت تمامی این وظایف کاری بسیار دشوار بوده و نیازمند مهارت و تکنیک های خاص خودش است که بایستی مدیران در آن زمینه آموزش کافی دیده باشند. البته مسئولیت مدیران هتل ها و واحد های اقامتی تقریباً دو چندان است، بنابراین مدیریت هتل باید مهارت های مناسب و تکنیک های لازم در این حوزه را فرا گرفته تا بتواند رضایت مشتریان را جلب کند.

 آموزش مدیریت عمومی واحدهای اقامتی  

  در راستای توسعه ی مهارت ها و همچنین آموزش تکنیک های مدیریتی، مرکز آموزش مجازی پارس، آموزش مدیریت واحدهای اقامتی را برای کلیه ی پرسنل هتل ها و واحدهای اقامتی و همچنین مدیران هتل و کسانی که قصد دارند پایه شغلی خود را از کارمندی به سرپرستی تغییر دهند، طراحی و ارائه کرده است. این دوره به تمامی افراد کمک می کند که تا به اصول و فنون مدیریت هتلداری و همچنین جزئیات مورد لزوم آن آشنا شده و روشهای مدیریت صحیح و اصولی را در هتل ها و مکانهای اقامتی بیاموزند. بعد از گذران  سرفصل های آموزشی مورد نیاز به کلیه ی دانشپذیران دوره، مدرک یا گواهینامه معتبر مدیریت عمومی واقعیت های اقامتی اعطا خواهد شد.

روش های مدیریت هتل

کلیه ی مدیران واحدهای اقامتی و هتل ها بایستی بتوانند چند کار را به طور همزمان انجام دهند و این که قابلیت انجام کلیه کارها و همچنین نظارت مستقیم بر آنها را داشته باشند. همچنین یک مدیر بایستی تمامی کارها و وظایف سرپرست و مدیران داخلی زیر دستش را نیز نظارت کرده و از درستی یا نقص آنها مطلع شود. در واقع  بایستی بتواند به تمامی مشتریان خدماتی مناسب ارائه کرده و برای رویدادهای مالی و پیش‌بینی شده آنها در آینده برنامه‌ریزی وطرح ریزی کند.

یکی دیگر از وظایف مدیران هتل و البته مهم ترین آنها این است که مطمئن شود که تمامی مشتری‌ها و میهمانان هتل از اقامتشان در مجموعه تحت مدیریت وی رضایت دارند.
 قبل از انتخاب و اتخاذ هرگونه روش مدیریتی در هتل ها، مدیران بایستی بدانند که تمامی پرسنل و منابع انسانی تحت نظارت آنها چه مسئولیت هایی دارند و بر ریز آنها به خوبی اشراف داشته باشند. در واقع یک مدیر باید بداند که تمامی کارمندانش در روز با چه چالش‌هایی مواجه هستند، با این روش هر مدیر بهتر می تواند شناخت و درک بهتری از محیط کاری و پرسنل پیدا کرده و همچنین کارمندها احترام بیشتری برایش قائل می شوند.

به منظور مدیریت کارآمد و بهینه ی هتل، هر مدیر بایستی بر روش‌های مدیریتی اصولی به اندازه ی کافی اشراف داشته باشد تا بتواند در کمترین زمان به تمامی کارها رسیدگی کند.
 البته مدیریت هتل و انجام کارهای مربوط به آن روش های مختلفی دارد که عبارتند از:

 1-  تشکیل هیأت نمایندگی از طرف مدیر

 از آنجایی که روزانه مدیران هتل نمی‌توانند به طور روزانه بر تمامی کارها و مسئولیت‌های پرسنل هتل نظارت و سرکشی داشته باشند، معمولا به نمایندگی از طرف مدیر، مسئولی برای هر بخش داخلی در نظر گرفته شده و تمامی پرسنل بایستی گزارش کارهای خودشان را به مدیر داخلی آن بخش ارائه دهند و در واقع گزارشات روزانه ی خود را به مدیر داخلی ارسال کنند. همچنین با برگزاری جلسات کوتاه روزانه کلیه ی مشکلات و چالش های روز را مشخص کرده و در مورد آنها گفتگو می کنند تا به نظری واحد برسند. 

2- در نظر گرفتن پاداش برای کارکنان هتل

یکی دیگر از کارهایی که مدیران هتل بایستی به آن  اهمیت ویژه ای دهند در نظرگرفتن پاداش کار کارکنان هتل می باشد. اگرچه تمامی کارکنان هتل آموزش دیده هستند اما معمولا تحصیلات بالایی نداشته و دستمزد زیادی دریافت نمی کنند. اما یک مدیر هتل لایق با در نظر گرفتن پاداش برای کارکنان انگیزه ی لازم را به کارکنان بخشیده تا بتوانند بهره وری نکان اقامتی را افزایش دهند. اصلا نیازی نیست که پاداش در نظر گرفته شده بسیار چشمگیر باشد چراکه حتی توجه های کوچک به کارکنان هتل انگیز بخشیده و باعث می شود که کارشان را بهتر و موثر تر انجام دهند.

مطمئنا تا به اینجای کار از سختی ها  و چالشهای شغل مدیریت اقامتی آگاه شده اید، اما اگر می خواهید که در این زمینه بسیار تخصصی عمل کرده و در واقع تکنیک‌های مدیریت در واحدهای اقامتی و هتل ها را فرا بگیرید، بهتر است که به صورت حرفه ای در این مورد آموزش ببینید. اگر در حال حاضر در یکی از هتل ها یا مهمانسراها اشتغال دارید و می خواهید که ترفیع شغلی بگیرید و حقوق تان را افزایش دهید می توانید در دوره مدیریت عمومی واحدهای اقامتی مرکز آموزش مجازی پارس ثبت نام کرده و بعد از گذراندن سرفصل‌های آموزشی مختص این دوره مدرک و یا گواهی نامه معتبر را دریافت کنید. اگر علاقمند هستید که در زمینه مدیریت هتل تمامی آموزشها را فرا بگیرید و بعد از آن مشغول به کار شوید، می‌توانید در دوره ی ذکر شده شرکت کرده و مدرک معتبر آن را دریافت کنید. البته لازم به ذکر است که مدرک معتبر مرکز آموزش مجازی پارس، قابلیت استعلام گیری و ترجمه رسمی دارد.برگزارکننده: مرکز آموزش مجازی پارس

مطالب دیگر