ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود برای فعالیت حداقل از دو نفر تشکیل می شود. و هر یک از شرکا تنها در قبال تعهدات و بدهی های شرکت به اندازه سرمایه خود مسئول هستند. همچنین هیچ حداقل سرمایه ای برای شرکت مسئولیت محدود در نظر گرفته نشده است.

تفاوت شرکت مسئولیت محدود با سایر شرکت ها

براساس آمارهای رسمی، به جرات می توان گفت آمار بیشترین تعداد شرکتهای ثبت شده در ایران متعلق به شرکت با مسئولیت محدود است.

یکی از دلایل مهم افزایش تعداد ثبت این نوع شرکت می توان به تعداد شرکای مورد نیاز برای ثبت شرکت و میزان سرمایه ثبتی اشاره کرد.
به این صورت که وقتی تصمیم دارید یک شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنید. و سرمایه آن را تعیین کنید. ، دیگر نیازی به واریز مبلغ به حساب بانک نیست. بلکه شما تنها با پرداخت هزینه حق الثبت به اداره ثبت شرکتها بدون انجام هیچ گونه واریزی شرکت خود را ثبت می کنید.

در واقع شرکا می توانند وانمود کنند که سرمایه شرکت آنها به عنوان مثال یک میلیارد تومان است در حالی که هیچ واریزی صورت نگرفته است .

یکی دیگر از تفاوت های مهم بین شرکت با مسئولیت محدود با سایر شرکتها، به ویژه شرکت سهامی خاص، وضعیت مدیران شرکت است.

نکات و اطلاعات مفید برای ثبت شرکت مسئولیت محدود

نحوه انتخاب نام شرکتعلاوه بر رعایت تمام معیارهای مربوط به نامگذاری ، لازم به ذکر است که عبارت “مسئولیت محدود” حتما پس از نام شرکت استفاده  شود. و درزمان ارسال نام های پیشنهادی توصیه می شود. از نام فامیلی هیچ یک از اعضای هیات مدیره و یا سهام داران درج نشود. در غیر این صورت در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن را دارد.

نحوه انتخاب شرکا

هنگامی که شما یک شرکت با مسئولیت محدود ثبت می کنید، یا وقتی تغییرات را در یک شرکت ثبت می کنید می توانید مدیر عامل. هیئت مدیره و اعضای هیات مدیره را هم از میان شرکا و هم از غیر شرکا انتخاب کنید.

سن شرکا : در یک شرکت با مسئولیت محدود، تمام یا برخی از شرکاء ممکن است زیر 18 سال سن داشته باشند، در این صورت باید ولی قهری (پدر یا سرپرست به دستور دادگاه)، اسناد و اوراق شرکت را امضا کند.

تعداد شرکا: لازم به ذکر است که تعداد شرکای مورد نیاز برای تأسیس و ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل دو نفر است.

شرایط خروج شریک در شرکت با مسئولیت محدود: شرکت با مسئولیت محدود منوط به اساسنامه خود است. یكی از مهمترین ویژگی های آن انتقال سهم الشرکه و همچنین فرایند تصمیم گیری است.

در شرکت با مسئولیت محدود سهم الشرکه را نمی توان منتقل به غیرنمود. مگر با رضایت عده‌ای از شرکا که حداقل سه ربع سهم الشرکه  متعلق به آنها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشد.

انتقال سهم الشرکه از طریق ورود شریک جدید و افزایش سرمایه شرکت و خروج شرکا صورت می گیرد. بنابراین مدیران شرکت با مسئولیت محدود می توانند هم تک مدیر و هم خارج از شرکا باشند.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • دو صفحه تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود
 •  دو نسخه امضا شده شرکتنامه شرکت
 •  دو نسخه امضا شده اساسنامه شرکت
 •  دو نسخه امضا شده از صورتجلسه مجمع عمومی بنیانگذاران شرکت و صورتجلسه هیئت مدیره.
 • اصل وکالت وکیل دادگستری (در صورتی که تصمیم داشته باشید ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.)
 •  نامه تعهد همه اعضای هیئت مدیره مبنی بر عدم داشتن سابقه کیفری و محدودیت قانونی.

هزینه ثبت

هزینه های ثبت شرکت مسئولیت محدود تا حد زیادی به سرمایه ثابت شرکت بستگی دارد و البته هرچه سرمایه ثابت شرکت بالاتر باشد هزینه ثبت شرکت نیز بیشتر است.

همچنین پس از ثبت شرکت، باید مبلغی برای انتشار آگهی شرکت در روزنامه رسمی کشور و روزنامه کثیرالانتشار پرداخت شود. واضح است که مبلغ انتشار به تعداد خطوط نوشته شده در آگهی بستگی دارد.

خدمات اصلی ما کلیه امور ثبتی از جمله ثبت شرکت، ثبت برند و ثبت تغییرات شرکت است .

موسسه حقوقی ما با بهره مندی از وکلای متخصص، اساتید دانشگاه و اساتید حقوقی آماده همکاری با موکلین محترم می باشد.

مراحل تاسیس شرکت

 1. ابتدا بایست موضوع فعالیت شرکت را انتخاب کنید. برای اطلاع از نمونه موضوع های فعالیت می توانید به صفحه موضوع فعالیت مراجعه کنید.
 2. پرونده ثبت شرکت به اداره تأسیس و برای کارشناسان ثبت ارسال می شود.
 3. پس از بررسی کلیه اطلاعات دریافت شده توسط متقاضی و اعضا در صورت کمبود اسناد. با متقاضی تماس گرفته می شود. و طی پیگیری های مشاور حقوقی درباره نام ، موضوع ، شواهد. و سایر اطلاعات تکمیل می شود.
 4. بررسی نهایی و تأیید نام بین دو تا سه روز طول می کشد.
 5. پس از تأیید نام شرکت ، باید اوراق ثبت شرکت را از سیستم ثبت شرکت غیر تجاری چاپ کنید.
 6. مقالات و اسناد چاپی شامل اساسنامه ، شرکتنامه ، تقاضانامه ، صورتجلسه مجمع عمومی بنیانگذاران و صورتجلسه هیئت مدیره است. که به امضای هیئت مدیره و شرکا خواهد رسید. می توانید نمونه اساسنامه ها را در این بخش مشاهد کنید.
 7. کلیه اسناد امضا شده ازطریق اداره پست به اداره ثبت شرکتها ارسال می شود و پس از حدود 2 الی 3 روز کاری. نتایج پرونده در وب سایت اداره ثبت شرکتها اعلام می شود.
 8. پیش نویس آگهی شما پس از بررسی پرونده توسط کارشناسان اداره ثبت شرکتها در صورت عدم نقص در پرونده صادر خواهد شد. پس از مراجعه خود یا وکیل قانونی به اداره ثبت شرکتها. و پرداخت هزینه ها و انجام امضاهای مربوط به هزینه های حق الثبت ، حق الدرج ، سرمایه ثبتی و امضای ذیل دفاتر ، اوراق ثبت شده را از اداره ثبت شرکتها اخذ نمایید.

مطالب دیگر