اشنایی بافرش ایرانی و جغرافیای ان

دوره آشنایی با فرش ایرانی و جغرافیای آن

فرش ایرانی یکی از مهم ترین نماد ها و میراث های فرهنگی ایران است. فرش ایرانی تنها به عنوان یک کالا نبوده و به دید یک جنس عادی به آن نگاه نمی شود. قالی ایرانی با هویت، فرهنگ و تاریخ این کشور گره خورده و جان دارد. فرش، به عنوان یکی از مهم ترین آثار هنری و فرهنگی ایران از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مورد توجه می باشد. فرش و قالی، حوزه بسیار غنی و جذابی است که از بازار خوبی نیز برخوردار بوده و به طرق مختلف می تواند به رشد، پیشرفت و بهبود اقتصاد کند. با توجه به اهمیت این موضوع و کمبود آموزش ها و دانش تخصصی آن در حوزه های آموزشی، مرکز توسعه آموزش های مجازی پارس بر آن آمده است تا با برگزاری دوره آشنایی با فرش ایرانی و جغرافیای آن در این زمینه نیز سهمیداشته و بر رشد و پیشرفت آن کمک کند. 

دوره آشنایی با فرش ایرانی و جغرافیای آن چه دوره ای است؟

همان طور که از نام این دوره پیداست، دانش پژوهان در آن با فرش ایرانی آشنا شده و جغرافیای مربوط به آن را فرا می گیرند. این هنر اصیل ایرانی گستره وسیعی در کشور داشته و از حیث تنوع و انواع بسیار غنی و متنوع می باشد. شناخت این گستره وسیع و آشنایی با جغرافیای فرش ایرانی بسیار سخت بوده و زمان و هزینه های بسیاری می طلبد. 

پراکندگی و گستردگی فرش بافی در ايران آن چنان زیاد است که اگر بخواهيم به مفهوم دقيق و علمی به بررسی آنها بپردازيم چاره ای جز تعيين مبانی جغرافيای قاليبافی ايران نيست. قالیبافی همان طور که گفته شد از دل فرهنگ و جامعه بیرون آمده است و بافت آن، تولید آن و استفاده از آن را می توان در تمامی استان ها، شهرها و روستاها مشاهده کرد. کمتر خانه ای را می توانید بیابید که در آن حداقل یک فرش ایرانی وجود نداشته باشد. بسیاری از زنان و مردان این سرزمین از دوران های قدیم به بافت و خلق فرش های دستی زیبا و چشم نواز دست می زدند که با ظهور و گسترش صنعت، فرش بافی نیز در این حوزه وارد شده و به شکل صنعتی نیز در آمد. 

با همه این موارد، فرش ایرانی چه به طور دستی و چه به طور صنعتی در خانه ها، کارگاه ها و کارخانه های متعددی در استان ها، شهر ها و روستاهای مختلف تولید می شود. از این روز جغرافیای فرش ایرانی را می توان به گستردگی سرزمین ایران دانست. از مزیت های دوره آشنایی با فرش ایرانی و جغرافیای آن می توان به همین موضع اشاره کرده که در آن این گسترده فرهنگی و جغرافیایی پهناور به متقاضیان آموزش داده شده و آن ها با این دنیای وسیع و زیبا آشنا خواهند شد. 

در دوره آشنایی با فرش ایرانی و جغرافیای آن چه مواردی آموزش داده می شود؟

فرآیند بافت، نحوه بافت و انواع بافت فرش نیز از دیگر آموزش هایی است که در این دوره به دانش پژوهان فرا داده می شود. در فصول بعد نیز جغرافیای فرش ایران و جغرافیای فرش جهان آموزش داده خواهد شد. با توجه به گستردگی این جغرافیا در این فصل دانش پژوهان با مراکز و شهرها و استان های مهم حوزه قالی بافی و فرش بافی آشنا می شوند. فصول بعد نیز جای است که دانش پژوهان با انواع طرح ها و الگوهای فرش بافی قدیم و جدید آَشنا می شوند. در پایان فرش از منظر اقتصادی، جایگاه آن در بازارهای داخلی و خارجی، صادرات و واردات آن و مباحثی از این قبیل به دانش پژوهان آموزش داده خواهد شد. 

دوره آشنایی با فرش ایرانی و جغرافیای آن مختص چه کسانی است؟

این دوره می تواند برای تمامی علاقه مندان به هنر و صنعت فرش بافی و قالی بافی، تجار، فروشندگان و تمامی فعالان این عرصه مفید واقع شود. اگر هم اکنون در این حوزه کار کرده و به شغل خرید و فروش فرش ایرانی مشغول می باشید، شرکت در این دوره می تواند دانش تخصصی و پایه ای شما را از این هنر اصیل تکمیل کند. همچنین با شناخت عمیقی که از فرش ایرانی، انواع آن، ویژگی های آن و بسیاری موارد دیگر به دست می آورید، می توانید از آن ها در کسب و کار خود استفاده کرده و آن را رونق دهید. بافندگان فرش نیز می توانند به عنوان خالقان این آثار گرانبها با شرکت در این دوره و کسب دانش و اطلاعات لازم درباره آن، با بسیاری از اطلاعات ریز و درشت این حوزه و مفاهیم کاربردی آشنا شده و با استفاده از آن ها در بافت فرش ها، آثاری بی بدیل و زیبا خلق کنند. 

صنایع و کارخانجات فعال در حوزه فرشبافی نیز می توانند با برگزاری این دوره برای کارمندان و پرسنل خود، به افزایش دانش و مهارت های این افراد کمک کرده و با افزایش کیفیت و رونق به پیشرفت کسب وکار خود کمک کنند. همچنین مدرسان و افرادی که در این حوزه به آموزش و تدریس پرداخته و حتی علاقه مندان به این حوزه نیز می توانند در این دوره شرکت کرده و از مزایای بسیار آن بهره مند گردند. 

چرا فرش؟

فرش یک صنعت، هویت، فرهنگ و تاریخ است. یکی از شناخته شده ترین و معروف ترین هنرهای ایرانی فرش بافی و از محبوب ترین آثار دستی و ماشینی ایران نیز فرش است. فرش ایرانی در جهان شناخته شده بوده و به عنوان یکی از مرغوب ترین و نفیس ترین فرش ها شناخته می شود. در داخل کشور نیز فرش ایرانی کاربرد بسیار بالای داشته و بازار خوبی در اختیار دارد. این عرصه با توجه به این که چند وجهی بوده و از جهات مختلف می تواند به رشد و پیشرفت منجر شود، عرصه ای متمایز برای سرمایه گذاری و فعالیت بوده و آینده ای درخشان در پیش رو دارد. با توجه به مشکلات و معضلاتی که در راه صادرات فرش ایرانی به خارج به وجود آمده است، جای خالی این هنر اصیل ایرانی در بسیاری از کشورها و بازارها خالی است. با بهبود شرایط مختلف برای فعالان این حوزه و رفع موانع در راه صادرات فرش ایرانی می توان گفت این صنعت روزهای روشنی در آینده در پیش رو دارد.

مشغول به کار شدن صنعت فرش و فعالیت در آن نیازمند دانش تخصصی و اطلاعات این حوزه است. با کسب دانش تخصصی این حوزه می توانید بهتر و راحت تر در این صنعت مشغول به کار شده و علاوه بر کسب درآمد، به رشد و پیشرفت این صنعت در کشور نیز کمک کنید. مرکز توسعه آموزش های مجازی پارسی افتخار دارد با برگزاری دوره آشنایی با فرش ایرانی و جغرافیای آن، گامی مثبت در این مسیر برداشته و به رشد و پیشرفت این صنعت و هنر اصیل ایرانی کمک می کند. 

از دیگر مزایای این دوره:

هنر فرش بافی هر چند ریشه ای عمیق در تاریخ و فرهنگ ایران دارد، در سال های اخیر با توجه به مشکلات و موانع به وجود آمده در آن، مسیری متفاوت از قبل را می پیماید. با صنعتی تر شدن این هنر و کاهش فرش بافی دستی در کشور، کمبود آموزش ها و دانش تخصصی این حوزه و موانع و مشکلاتی که در راه صادرات آن به خارج از کشور وجود دارد، این هنر نیز همانند بسیاری از هنرهای دیگر ایران به سمت کاهش سهم، کاهش تولید، مکانیزه شده و حتی فراموشی است. با توجه به این عوامل، اطلاعات و دانش ملی درباره این هنر اصیل ایرانی کاهش پیدا کرده و حتی ممکن است تا چند نسل آینده مفهومی به نام فرش ایرانی برای بسیاری از افراد غریبه باشد. 

افراد بسیاری گمان می کنند قالیبافی دانشی تجربی بوده و هیچگونه اطلاعات و دانش تخصصی زمینه ای در این زمینه وجود ندارد. مرکز توسعه آموزش های مجازی پارس از همین رو دوره تخصصی آشنایی با فرش ایرانی و جغرافیای آن را برگزار کرده و در تلاش است با افزایش آگاهی جمعی و دانش این حوزه، این هنر و فرهنگ زیبا را در ذهن ها تثبیت کرده و به ماندگاری آن کمک کند. 

این دوره چگونه برگزار می شود؟

این دوره در قالب بسته های آموزشی ارائه شده و به شکل آنلاین برگزار می شود. از مزایای این دوره می توان به آنلاین بودن آن اشاره کرد که با استفاده از آن می توانید در هر زمان و مکانی به محتوای آموزشی خود دسترسی داشته و از آموزش ها استفاده کنید. همچنینی می توانید به راحتی با استید در ارتباط بوده و مشکلات خود را رفع کنید. 

در پایان این دوره نیز، مدرک آشنایی با فرش ایرانی و جغرافیای آن به شما اعطا می شود. در اختیار داشتن گواهینامه آشنایی با فرش ایرانی و جغرافیای آن نشان دهنده دانش تخصصی شما در این حوزه بوده و می توانید از مزایای بسیار آن بهره مند شوید.
 
برگزارکننده: مرکز آموزش مجازی پارس

مطالب دیگر